Політика   Економіка   Спорт   Блоги   Форум   Європа   ТаблоID
Європейська правда
ОНЛАЙН КОНФЕРЕНЦІЯ


Відповіді на запитання
Тамара Краснокутська
Влітку Міноборони були прийняті військові стандарти на базі стандартів НАТО - STANAG 2920, STANAG 4926.
Чому вимоги до балістичних випробувань шоломів за STANAG 2920, або вимоги до відповідності засобів індивідуального захисту очей STANAG 4926 жодного разу не були включені до вимог щодо предмета закупівлі Міноборони під час тендерів?

Чи є посадова особа в структурі Міністерства оборони України, відповідальна за впровадження і застосування на території України військових стандартів НАТО?


Дозволю собі короткий вступ про те, що таке стандарти НАТО. Бо навіть серед фахівців немає чіткого розуміння, що це таке. Почнемо з того, що стандартів НАТО, які законодавчо затверджені угодами між країнами-членами НАТО, існує понад 3 тисячі.

Для чого це треба? Це треба для того, щоб відбувалася та сама взаємосумісність. Про що йдеться? Йдеться про дуже різні речі, від найпростіших до найскладніших. Найпростіші: треба заправити танк, залити в нього пальне, треба, щоб горловини баків для пального булі однакові. Щоб будь-де можна було заправити цей танк. Інший приклад, щоб показати спектр стандартизації НАТО. Наприклад, протокол допиту військовополонених.

Ті стандарти, про які питають читачі, стосуються нормативів випробувань індивідуальних засобів захисту військовослужбовців. Зокрема, бронежилетів, касок та окулярів. Стандарти самі по собі означають вимоги до якості матеріалів. Що бронежилет має не давати пошкодити бійця при пострілах з такої-то відстані, з такої-то зброї і так далі.

Чому ці стандарти запроваджені? Тому що, щоб будь-що було поставлено в ЗСУ, потрібно, щоб цей виріб було поставлено на озброєння. Це значить підтвердити офіційно, що цей конкретний виріб відповідає вимогам і потребам ЗСУ.

Отже запровадження цих двох стандартів НАТО є одним з елементів переходу до стандартів НАТО. Для того, щоб забезпечувати ЗСУ, можуть поставлятися ті вироби, які були сертифіковані. Сертифіковані де? Тут ми переходимо до наступної частини. Стандарти прийняті. Але як перевірити, чи відповідає бронежилет стандартам?

Очевидно, що треба мати лабораторії, де це можна перевірити. Або як робиться в країнах НАТО визнавати ті сертифікати, які ці вироби вже мають в країнах НАТО. От і все. Прийнявши ці стандарти НАТО, Міноборони розширило можливості щодо закупівлі.

Чому і чи були саме ці стандарти закладені в тендерні вимоги? Ще ні. Закупівлі в цьому році, наскільки мені відомо, відбувалися двічі, а стандарти були прийняті у другій половині року, тому ці закупівлі відбулися так.

Я розумію, що в цьому питанні також є і підтекст, чому купили те чи інше. Є тендерний комітет, є процедури закупівель. Через відповідні підрозділи з'ясовуйте ці питання. Якщо є більш конкретні питання, я зможу пізніше, отримавши всю необхідну інформацію, дати вам відповідь.


 
Усього:
26 запитань
193 голоси
 

Пошук по запитаннях


 
©2015, Європейська правда.
E-mail редакції: [email protected]
   Яндекс.Метрика